چشم براه

هفته نامه سیاسی اجتماعی فرهنگی ورزشی حوادث

گروه جامعه: پدیده مظفری- جلسه علنی شورای شهر، با حضور اعضای کارگروه پسماند و با دستور جلسه تعیین تکلیف دفن زباله های شهری در سالن جلسات شورای اسلامی شهر اراک برگزار شد.

دبیر شورای اسلامی شهر اراک موضوع محل دفن زباله های شهری را چالشی بین شهرداری وکارگروه پسماند دانست وگفت: گزینه هایی از جمله رودباران و چشمه خوزن به منظور دفن زباله در نظر گرفته شده بود که با توجه به اعتراضات مردمی منطقه رودباران پذیرفته نشد و گزینه های دیگر نیز همچنان ابتر باقی ماند و اقدامات اساسی برای انتقال زباله ها از مکان اولیه به چشمه خوزن که گزینه دوم این طرح بوده است انجام نپذیرفته است.

کارگروه پسماند با شهرداری هماهنگ نیست

فریبا آباقری تصریح کرد: شورای شهر چندین جلسه برای این موضوع برگزار کرده است که متاسفانه عدم هماهنگی کارگروه پسماند به عنوان تصمیم گیرنده طرح با شورای شهر و شهرداری به عنوان مجری این طرح تضادی را ایجاد کرد که سبب انجام نشدن کار شده است. آباقری امان آباد را دارای مشکلات فراوانی از جمله مجاورت با آب آشامیدنی اراک دانست و افزود: احتمال نفوذ شیرابه زباله های عمومی و غیر عمومی به چاه امان آباد زیاد است و به همین دلیل محل دفن فعلی زباله ها با توجه به مشکلاتی که دارد نمی تواند محل مناسبی باشد. اما سرمایه گذارانی که شهرداری به منظور مطالعه در خصوص انواع روش های پسماند به کار گرفته به ، امان آباد را بهترین محل برای دفن زباله می دانند.

 


چشمه خوزن نیز مکان مناسبی برای دفن زباله نیست

سرپرست  سازمان مدیریت پسماند در خصوص منطقه چشمه خوزن که یکی از گزینه های محل دفن زباله می باشد گفت: چشمه خوزن منطقه ای بکر با فاصله ی 55 کیلومتری از اراک می باشد و از نظر مسافت مکانی مناسب برای این کار نیست. اخوان تصریح کرد: گزینه ما برای محل دفن زباله گزینه ایست که کارگروه پسماند به ما پیشنهاد کند. با توجه به اینکه مرجع تصمیم گیر در رابطه با محل دفن زباله ها کارگروه پسماند می باشد، هر زمینی را که دارای شرایط زیست محیطی مناسبی باشد و همچنین از لحاظ منابع آبی کمترین تهدید را برای شهروندان داشته باشد پیشنهاد می کند. اخوان بحث هزینه های انتقال و غیره را از جمله مواردی دانست که در بلند مدت شهرداری را با چالش روبرو می کند و تصریح کرد: وقتی روزانه 400 تن زباله به فاصله 55 کیلومتر در جاده سراسری رفت و برگشت 110 کیلومتر حمل می شود و بخواهد به چشمه خوزن برود مسائل و مشکلات خود را به وجود می آورد. سرپرست سازمان مدیریت پسماند در خصوص بحث رودباران نیز گفت: رودباران جایگاهی بوده است که قبلا توسط کارگروه مدیریت تصمیمات، مصوب شده و سازمان مدیریت پسماند در راستای وظایف خود پیگیری و اقداماتی انجام داده است و طی چندین ماه تلاش زمین مورد نظر را از اراضی تحویل گرفته است. اخوان خاطرنشان کرد: زمین رودباران نیز دارای یکسری تعارضات محلی است که این خود مشکل محسوب می شود و باعث چالش در زمینه انتقال آب از امان آباد به رودباران شده است. اخوان محل کنونی دفن زباله ها را لازم به انجام یکسری اقدامات اصلاحی شهرداری دانست و افزود: با توجه به وضعیت توپو گرافی منطقه و سازنده های زمین شناسی و طی مطالعات انجام شده دلایلی بر نشست شیرآبه وجود ندارد.حتی ثابت شده که چاههای آنجا آلودگی ندارد. وی تصریح کرد: شاید در خود محتوای شیرآبه مواد سمی پیدا شود ولی اینکه این حجم شیرابه به چاهها نشت پیدا کرده باشد صحت ندارد.

علی رجائی با تاکید بر انتخاب منطقه چشمه خوزن به عنوان محل دفن زباله گفت: این طرح هیچ تعارضی با مسائل زیست محیطی نداشته و ندارد و به تایید همه رسیده است.علی رجائی تصریح کرد: حرف من این نیست که بروید و فلان جا مشکل دفن را حل کنید حرف من این است که شهرک منابع بازیافت ایجاد کنید که در آن هم صنایع و اشتغال را دارید، هم یک جای متحدالشکل و مناسب با همه جوانب و شرایط فعلی و هم دفن زباله ها را دارید. رجایی ادامه داد : زمین این طرح به مساحت 400 هکتار در چشمه خوزن پیشنهاد شده است. هیات دولت که موظف کرده است هزار هکتار فضای سبز باید ایجاد شود، شهرداری می تواند 50 هکتار آن را در اطراف این 400 هکتار فضای سبز مناسب ایجاد کند و 350 هکتار باقی مانده را بصورت مناسب برای دفن (سوله های تفکیک، بزرگترین مرکزی که باید باشد)،ضایع شیشه،ضایع فلزات،آلومینیوم،صنایع پلاستیک،صنایع کاغذ و کارتن،صنایع صنعتی و صنایع عفونی و غیره تفکیک کند.

برای شهر متاسفم

علی رجایی با ابراز تاسف برای شهر و استان گفت: در یک طرف شهر نزدیک شازند یک مرکز زباله دانی برای ماشین ها گذاشته اند و یک چشم انداز زیبا نزدیک شهر درست کرده اند! طرف دیگر شهر هم بخش صنعتی را دفن می کنند.


نویسنده : ساعت ٥:٥٢ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩٠/۱/٢۳